20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

Як не стати жертвою раку молочної залози.

Рак молочної залози є найпоширенішим раковим захворюванням серед жінок у всьому світі і дедалі більше поширюється в розвинених країнах та країнах, що розвиваються, де більшість випадків захворювання діагностується на пізніх стадіях.

За даними Національного канцер-реєстру України протягом 2018 року в Україні було зареєстровано близько 15 тис. захворювань на рак молочної залози та близько 6 тис. летальних випадків в наслідок цього захворювання, в основному через пізнє звернення до лікаря. За даними ВООЗ, щорічно у світі відбувається близько 1,38 мільйона нових випадків захворювання та 458 000 випадків смерті від раку молочної залози. Три з десяти жінок, які померли від раку молочної залози, були молодші 45 років. Якщо ж правильно поставити діагноз на ранніх стадіях, в 90% випадків вдається повністю вилікуватися.

Рак грудей небезпечний тим, що довгий час протікає без симптомів, які часто з’являються вже на 3-4 стадії, коли лікування дається набагато важче і шансів на одужання становиться менше. Однак молочна залоза може подавати «попереджувальні сигнали», які повинні насторожити. Це може бути: ущільнення або шишка, навіть зовсім невелика; будь-які зміни в розмірі або формі грудей; зміни шкіри на грудях або сосках (почервоніння, запалення, огрубіння); виділення будь-якого кольору та консистенції з сосків.

Деякі фактори ризику розвитку раку молочної залози належним чином підтверджені різноманітними науковими дослідженнями, однак відносно більшості жінок з раком молочної залози неможливо визначити конкретні чинники ризику. Наявність раку молочної залози в сімейному анамнезі збільшує ризик захворіти в два-три рази. Репродуктивні чинники, пов’язані з тривалим впливом ендогенних естрогенів, такі як рання поява менструацій, пізній клімакс, народження першої дитини пізніше 30 років, є одними з найбільш важливих факторів ризику розвитку раку молочної залози. Екзогенні гормони також сприяють підвищенню розвитку раку молочної залози. Користувачі оральних контрацептивів та замісної гормонотерапії піддаються більш високому ризику в порівнянні з жінками, які не використовують їх. Грудне вигодовування, особливо протягом 1-2 років, володіє захисним ефектом проти онкологічних захворювань молочних залоз.

Найбільш ймовірними факторами ризику розвитку раку молочної   залози є:

 1. Вік. Слід бути особливо уважною до себе у віці після 30 років. Це, перш за все, щомісячні самообстеження, УЗД молочних залоз бажано раз на рік. Потрібно звертати увагу на фонові захворювання (мастопатію, кісти в молочній залозі), вчасно звертатися до лікаря та виконувати всі його рекомендації. У жінок старшого віку ризик захворіти вищий, але це не привід менш уважно ставитися до свого здоров’я в більш молодому віці. Після 40 років мамографічне дослідження потрібно проходити раз на рік, особливо це стосується жінок, в родинах яких у матері, бабусі або інших близьких родичок був рак грудей.
 2. Спадковий фактор. Пам’ятаючи про наявну схильність (рак грудей у близьких родичок) до онкологічних захворювань молочних залоз, потрібно бути більш уважною до свого здоров’я.
 3. Гормони. Безконтрольний прийом гормональних препаратів може привести до небажаних наслідків. Слід строго дотримуватися призначення лікарів та не займатися самолікуванням.
 4. Пізнє настання клімаксу (після 55 років).
 5. Пізні перші пологи. Це група жінок, у яких перша дитина народилася після 30 років.
 6. Відмова від грудного вигодовування.
 7. Травми грудей. Будь-яка травма грудей вимагає уважного спостереження.
 8. Ожиріння. Особливо збільшується ризик, коли ожиріння розвивається у жінок після настання клімаксу. Хоча варто зауважити, що зайва вага небезпечно впливає на організм людини протягом усього життя і в будь-якому віці, так як є фактором ризику для розвитку різних неінфекційних захворювань.
 9. Характер харчування. Фаст-фуди, перекушування, незбалансоване харчування також є фоном для розвитку раку молочної залози. Для профілактики даного захворювання, як і багатьох інших, необхідно, щоб харчовий раціон здебільшого складався з овочів, фруктів риби, м’яса та нежирних молочних продуктів.
 10. Радіоактивне випромінювання в зрілому дітородному віці. Як правило, це пов’язано з роботою, якщо ви не можете її змінити, то слід вживати всіх заходів обережності, які можна використовувати на виробництві.
 11. Кістозно-фіброзна мастопатія. Необхідно обов’язково лікувати даний стан та спостерігатися у мамолога, дотримуючись всіх його рекомендацій, так як це доброякісне захворювання молочної залози підвищує ризик розвитку раку молочної залози.
 12. Збільшення щитоподібної залози (при зниженні її функції).
 13. Перенесений післяпологовий мастит, особливо, який лікувався консервативно. Слід зазначити, що поєднання кількох факторів підвищує ризик захворювання на рак молочної залози.

Щоб не запустити хворобу, раз на місяць перед дзеркалом необхідно проводити огляд грудей. Краще це робити в період між менструацією, виключаючи тиждень до, сам період критичних днів та тиждень після нього. Спочатку потрібно підняти руки вгору та уважно оглянути груди, а потім акуратно промацати пальцями: праву грудь – лівою рукою та навпаки. При появі хоча б одного з тривожних симптомів – негайно бігти до лікаря. Часто хвороба ніяк не проявляє себе, тому виявити її може тільки фахівець. Для дівчат старше 18 років досить обов’язкових щорічних профілактичних оглядів у гінеколога. Якщо вам від 20 до 40 років, рекомендується раз в 1-2 року робити УЗД грудей, яке зазвичай проводиться на 5-10-й день циклу. Жінкам після 40 років проходити скринінгову профілактичну мамографію один раз на рік. Вона дозволяє помітити перші зміни в тканинах набагато раніше, ніж будь-який інший метод обстеження. Слід пам’ятати, що вчасне виявлення пухлини у 95% випадків дає можливість вилікуватися від неї повністю без серйозних збитків для здоров’я. Якщо ж у жінки в родині були випадки онкологічних захворювань, краще проводити мамографію щорічно, починаючи з 20 років.

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *