Чому так важливо знати свій ВІЛ-статус?

Масштаби поширення епідемії ВІЛ-інфекції набули глобального характеру і є реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу. Проблема поширення ВІЛ вже більше 30 років залишається актуальною для світової спільноти і тому неодноразово розглядалася на найвищому міжнародному рівні. На сьогоднішній день, ВІЛ-інфекція залишається однією з основних проблем не тільки системи охорони здоров’я, а й соціального та економічного благополуччя країн в цілому.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я хвороба вже забрала понад 32 млн людських життів. Протягом 2018 р від причин, пов’язаних з ВІЛ, у всьому світі померло 770 000 чоловік і на кінець 2018 року в світі налічувалося приблизно 37,9 млн осіб з ВІЛ-інфекцією, 1,7 млн з яких ​​– діагноз було встановлено вперше.

Найбільш ураженим регіоном ВООЗ є Африканський регіон – тут в 2018 році проживало 25,7 мільйона чоловік з ВІЛ-інфекцією. На Африканський регіон припадає також майже дві третини загального глобального числа нових випадків інфікування ВІЛ. За період з 2000 по 2018 роки кількість нових ВІЛ-інфекцій зменшилася на 37%, а рівень смертності, пов’язаної з ВІЛ, знизився на 45%, при цьому завдяки антиретровірусній терапії (АРТ) за той же період було врятовано 13,6 млн людських життів. Це досягнення стало результатом масштабних зусиль в рамках національних програм з ВІЛ при підтримці громадянського суспільства та цілого ряду партнерів в галузі розвитку.

Згідно з оцінками, на даний час лише 79% людей з ВІЛ знають про свій статус. Знання свого ВІЛ-статусу має багато переваг. Це необхідна відправна точка для отримання послуг з профілактики, лікування ВІЛ-інфекції, догляду та підтримки. Люди з позитивним ВІЛ-статусом повинні починати АРТ якомога раніше, що дозволить зберегти їм життя, а після придушення вірусного навантаження – запобігти подальшому розповсюдженню інфекції.

Люди з підвищеним ризиком заразитися особливо повинні знати свій поточний ВІЛ-статус та регулярно проходити тестування на ВІЛ, принаймні кожні шість місяців. В групі підвищеного ризику зараження ВІЛ-інфекцією знаходяться чоловіки, які мають статеві контакти з іншими чоловіками, трансгендери, працівники секс-бізнесу, люди, що вживають ін’єкційні наркотики, в’язні або інші люди в установах закритого типу та мігранти. Також до групи ризику відносяться молодь та підлітки, особливо дівчатка.

Форми поведінки та умови, що підвищують ризик зараження людей ВІЛ, включають в себе:

  • незахищений анальний або вагінальний секс;
  • наявність інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як сифіліс, герпес, хламідіоз, гонорея та бактеріальний вагіноз;
  • спільне користування зараженими голками, шприцами та іншим ін’єкційним обладнанням і розчинами наркотиків при вживанні ін’єкційних наркотиків;
  • небезпечні ін’єкції, переливання крові, пересадки тканин, медичні процедури, що включають нестерильні розрізи або проколювання;
  • випадкові травми від уколу голкою, в тому числі серед працівників охорони здоров’я.

То чому ж так важливо знати свій ВІЛ-статус? По-перше, чим раніше людина узнає про позитивний ВІЛ-статус, тим раніше вона розпочинає життєво необхідне лікування. Раннє виявлення ВІЛ та своєчасно розпочате лікування дозволяють інфікованій людині жити довгим та повноцінним життям. По-друге, тестування на ВІЛ попереджає розповсюдженню інфекції через лікування, яке знижує вірусне навантаження в організмі до невизначаємого рівня, внаслідок чого людина не передає вірус іншим. І по-третє, ВІЛ-тестування дозволяє зупинити передачу ВІЛ-інфекції від матері дитині. Вагітна або годуюча груддю жінка, що живе з ВІЛ, має доступ до ряду можливостей, які гарантують, що вона житиме повноцінним життям, а її дитина народиться та буде жити без ВІЛ. Але це стає можливим тільки тоді, коли жінка своєчасно узнає про свій ВІЛ-статус. До того ж, тестування на ВІЛ дає можливість перевіритися і на інші небезпечні захворювання, такі як туберкульоз та гепатит.

При позитивному результаті тестування на ВІЛ важливо на постійній основі стежити за дією АРТ, щоб переконатися в придушенні вірусу. Найбільш ефективний спосіб – моніторинг вірусного навантаження, який є «золотим стандартом» в лікуванні ВІЛ.

Комбінована АРТ запобігає реплікації ВІЛ в організмі. При припинення репродукції вірусу імунні клітини організму здатні жити протягом більш тривалого часу, забезпечуючи захист організму від різних інфекцій. Ефективна АРТ призводить до зменшення вірусного навантаження – числа вірусів в організмі, значно знижуючи ризик передачі вірусу іншим. Якщо ВІЛ-позитивний партнер в парі отримує АРТ, ймовірність передачі інфекції сексуальним шляхом ВІЛ-негативному партнеру знижується на 96%.

Стандартна  АРТ складається, щонайменше, з трьох антиретровірусних препаратів, спрямованих на те, щоб максимально послабити вірус ВІЛ і зупинити подальший розвиток хвороби. Завдяки застосуванню схеми лікування сильнодіючими препаратами, особливо на ранніх стадіях хвороби, досягнуто різке зниження показників смертності від неї.

Експерти рекомендують регулярно проходити тестування на ВІЛ-інфекцію кожному з нас, особливо людям з підвищеним ризиком зараження. Бажано це робити хоча б один раз на рік, людям з груп ризику – один раз на 6 місяців. Слід пам’ятати, що чим раніше виявлена інфекція та розпочата високоефективна АРТ, тим більше шансів на довге та повноцінне життя. До того ж ймовірність передачі ВІЛ-інфекції від людини, яка живе з ВІЛ, але дотримує ефективний режим АРТ значно знижується.

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *