Всесвітній тиждень імунізації

Як захистити себе від смертельних інфекцій просто зробивши щеплення?

Щеплення захищають людство від багатьох інфекційних захворювань. Держава забезпечує громадян безоплатними вакцинами проти найбільш небезпечних хвороб. Ці вакцини внесено до Календаря профілактичних щеплень.

В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає вакцинацію проти:

  • туберкульозу,
  • поліомієліту,
  • дифтерії,
  • кашлюка,
  • правця,
  • кору,
  • гепатиту В,
  • гемофільної інфекції,
  • краснухи,
  • епідемічного паротиту.

За вакцинацією дитини згідно з Календарем профілактичних щеплень стежить сімейний лікар або педіатр, з яким батьки підписали декларацію про обслуговування дитини. Втім, не зашкодить самим стежити за наявністю всіх необхідних щеплень відповідно до віку. Дорослі, які не отримали необхідних щеплень у дитинстві або в яких інформація про отримані щеплення неточна чи не зберіглася, можуть виправити це зараз. Якщо ви не пам’ятаєте від чого вакциновані – це не проблема, адже рекомендації приблизно однакові для усіх. Головне, варто запам’ятати – надлишково вакцинуватися неможливо, тому навіть якщо ви повторите раніше зроблене щеплення, то лиш підсилите свій захист від нього.
Порадьтеся зі своїм сімейним лікарем, як це краще зробити! Окрім того, дорослим необхідно проводити ревакцинацію від дифтерії та правця кожні десять років. Також є рекомендовані щеплення, що не входять до обов’язкового переліку, але можуть захистити від небезпечних хвороб. Такі вакцини можна придбати власним коштом в аптеці або зробити щеплення у приватній клініці.
Під час війни та природних катаклізмів завжди зростає небезпека поширення інфекцій, адже велика кількість людей втрачають звичні умови життя, перебувають разом в антисанітарних умовах та закритих приміщеннях (наприклад, бомбосховищі), мають високі ризики травмування та забруднення ран. І в цей час критично необхідною справою стає щеплення від дифтерії та правцю.

Регулярна ревакцинація від цих хвороб у дорослому віці необхідна щодесять років.

Дифтерію викликає коринебактерія, що передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Кашель, чхання, близький контакт при розмові, тривале перебування в одному приміщенні та користування спільними предметами побуту є шляхами поширення збудника.
Основною небезпекою дифтерії є саме нашарування на мигдаликах, адже вони можуть відшаровуватися та перекривати просвіт гортані та трахеї, призводячи до удушення та смерті.

Інфікування правцем відбувається через потрапляння збудника у відкриту рану або поріз.
Тотальний і дуже сильний спазм усіх м’язів, спричинений правцевим токсином, вкрай важко вилікувати – тому у тих, хто заразився, прогноз зазвичай несприятливий. Розвиток симптомів триває від кількох днів до 2-3 тижнів, а далі захворювання прогресує дуже швидко.

Захиститися від обох хвороб вкрай просто та безкоштовно – вакцина входить до державного календаря, а отже, наявна в медичних закладах первинки та доступна безкоштовно. Не відкладайте на потім піклування про себе та зверніться до сімейної амбулаторії за місцем перебування.

Пам’ятайте: попередження інфекцій – найкраща стратегія їхнього подолання!

Джерело: платформа доказової інформації про здоров’я під час війни «Бережи себе», що реалізується в межах співпраці Міністерства охорони здоров’я України та громадської організації «INSCIENCE» за фінансової підтримки Світового банку та Швейцарської конфедерації.

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *