Як уникнути тяжких наслідків ішемічного інсульту?
Інсульт – хвороба, що виникає раптово, часто на фоні гарного самопочуття пацієнта, яке раптово починає стрімко погіршуватися (ознаки інсульту). Інсульт часто має тяжкі наслідки для людини, значно погіршує якість її життя та потребує спеціалізованого лікування та тривалої і складної нейрореабілітації після перенесеного інсульту. Найчастіше трапляється ішемічний інсульт в наслідок швидкої закупорки тромбом або емболом судини, яка живить певну ділянку головного мозку, що веде до некрозу тканин мозку з тяжкими наслідками.
Уникнути тяжких наслідків ішемічного інсульту часто можна, застосувавши адекватну невідкладну терапію – тромболізис. За своїм змістом тромболізис – це внутрішньовенна ін’єкція ліків, які мають властивість швидко розчиняти тромб, що перекриває доступ крові (кисню) до ділянки головного мозку. Важливо, що тромболізис при інсульті можна виконати лише безпосередньо після початку хвороби в межах так званого терапевтичного вікна (в перші 3 – 4,5 години розвитку хвороби), коли мозок ще не зазнав незворотних змін внаслідок закупорки судини. Для виконання тромболізису критично важливим є наявність комп’ютерної (МСКТ або МРТ) візуалізації мозку перед процедурою.
Якщо пацієнтові вчасно, за протоколом (причому не повинно бути протипоказань до проведення тромболізісу) провели тромболітичну терапію, її ефект зазвичай, дивовижний – протягом кількох годин (максимум добу) у людини можуть зникнути всі прояви інсульту. Їх не помічають ні оточуючі, ні рентгенологи під час наступних МСКТ чи МРТ досліджень головного мозку. Така дія ліків наче повертає час назад, до моменту виникнення хвороби.
Слід пам’ятати: під час розвитку інсульту кожна витрачена хвилина може коштувати занадто дорого, адже щосекунди мозок втрачає тисячі життєвоважливих клітин (нейронів). Не можна зволікати: якщо у Вас чи у Вашого родича стався інсульт, необхідно негайно викликати швидку допомогу та наполягати на терміновій госпіталізації в медичний заклад, де проводиться спеціалізоване лікування інсульту. Всі машини служби екстреної допомоги в нашій області знають необхідні маршрути для госпіталізації пацієнтів.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наш заклад включений до переліку медичних закладів області, що надають допомогу при інсультах: ми маємо сучасний СКТ, всі необхідні умови для проведення тромболізісу та подальшого лікування інсультів.
Не зволікайте, адже час = мозок!
Перші ознаки інсульту:
- раптове перекошування обличчя, зміщення вниз кутика рота чи ока – асиметрія обличчя;
- слабкість або заніміння руки чи ноги, чи коли разом німіють обидві кінцівки – верхня і нижня;
- раптове погіршення зору;
- раптове запаморочення;
- порушення вимови чи загалом мовлення;
- порушення функції ковтання.
Завідувачка неврологічним відділенням Тетяна ФЕДЧЕНКО