27 грудня проводиться Міжнародний день готовності до епідемій. Ці грудневі заходи у третій декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
13 листопада 2020 року Генеральна Асамблея ООН у резолюції 75/L.18 постановила проголосити 27 грудня Міжнародним днем готовності до епідемій.
Як показує нинішня пандемія коронавірусу (COVID-19), з якою ми зіткнулися, великі інфекційні захворювання та епідемії чинять руйнівний вплив на життя людини, що завдає шкоди довгостроковому соціальному та економічному розвитку. Глобальні кризи в галузі охорони здоров’я загрожують перевантажити і без того перенапружені системи охорони здоров’я, порушити глобальні ланцюжки постачань і непропорційно зруйнувати засоби для існування людей, особливо жінок і дітей, а також економіку найбідніших і найуразливіших країн.
«Кожна країна зробила висновки щодо своїх систем охорони здоров’я і важливості міжнародної співпраці та обміну даними, технологіями й інноваціями під час пандемії COVID-19. Точно передбачити, де і коли почнеться наступна пандемія неможливо, але інтервал появи нових інфекцій стрімко скорочується. Наразі, за оцінками ВООЗ, основну загрозу становлять зоонози (хвороби, які передаються від тварин) та респіраторні інфекції (мутації та нові штами COVID-19 і грипу). Базовою стратегією в Україні та світі, яка постійно модернізується, є підхід за принципом “єдиного здоров’я”. Коли системи охорони здоровʼя сфокусовані та враховують ризики для людини, тварин і довкілля та починають розвиватися разом, регулярно обмінюються інформацією та реагують синхронно на загрози. В рамках глобальної співпраці набутий досвід під час пандемії COVID-19 має стати основою політики та стратегії підготовки і реагування в боротьбі з майбутніми пандеміями», – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін під час Глобального біосаміту у Сеулі.
За планами ВООЗ, у 2024 році 194 країни-члени організації мають ухвалити Міжнародну угоду про запобігання пандемії та готовність до неї. У документі визначають цілі та принципи для боротьби з пандемією. Зокрема, обговорюється, що країни-члени будуть проводити моніторинг та обмінюватися даними, щоб вчасно виявити нову хворобу та розробити спільний план реагування. Підготовка та запобігання надзвичайним ситуаціям у сфері охорони здоров’я є одним із завдань ВООЗ.