Як зменшити ризик розвитку раку: 5 правил щоденного життя

Кількість випадків раку щороку зростає у всьому світі і на жаль, така ж тенденція спостерігається і в Україні. Чи дозволити цим показникам зростати і надалі – залежить від кожного з нас.

Прості правила, що допоможуть зменшити ризик захворіти на рак:

  1. Зберігайте здорову вагу і будьте фізично активними.

Регулярна фізична активність є обов’язковою та незамінною складовою здорового способу життя у будь-якому віці. Всього 30 хвилин фізичних вправ в день суттєво зменшать ризик серцево-судинних захворювань, інсульту, діабету та раку. Мінімальна тривалість помірної та середньої за інтенсивністю фізичної активності повинна становити 30 хвилин на день або 150 хвилин на тиждень. Якщо Вам більше підходять високо-інтенсивні фізичні вправи, то їх тривалість повинна складати щонайменше 15 хвилин на день або 75 хвилин на тиждень.

  1. Скоротіть споживання фаст-фуду та солодких напоїв, червоного та обробленого м’яса (ковбас, сосисок, копчених продуктів). Червоне м’ясо є хорошим джерелом заліза, цинку, багатьох незамінних амінокислот, а також таурину, карнітину, коньюгованих лінолеїнових кислот, креатину, та вітаміну В12. Водночас люди, які регулярно їдять великі порції червоного і процесованого м’яса (ковбаси, сосиски, копчені вироби), частіше хворіють на серцево-судинні хвороби, рак і передчасно помирають. Надлишок процесованого м’яса в раціоні збільшує ризики появи раку товстої кишки, підшлункової залози та простати. При надмірній кількості в раціоні білкової їжі, будь-якого походження, збільшується інсуліноподібний фактор росту. Він може брати участь в розвитку пухлин.

Готового червоного м’яса бажано їсти не більше 70 грамів на день або порцію розміром з долоню. Також не бажано вживати його кожного дня. Намагайтесь повністю відмовитись або мінімізувати вживання процесованих м’ясних продуктів – не частіше 3-х разів на тиждень та не більше 50 грамів на день, якщо відмовитись важко.

  1. Притримуйтесь принципів здорового харчування.

Організм отримує достатню кількість корисних речовин та енергії, якщо щодня споживати продукти з основних п’яти груп:

  • Різноманітні та різнокольорові овочі, а також бобові: 300 г овочів за 4-5 порцій та 75 г бобових на добу;
  • Фрукти та ягоди: 300 г за 2 порції на добу;
  • Цільні злаки або злакові продукти, які зберігають у своєму складі максимальну кількість харчових волокон – хліба, каші, пластівців, макаронних виробів (70г цільних злаків для жінки та 90г – для чоловіка).
  • Нежирне м’ясо та птиця, риба, яйця, горіхи та насіння: переважно м’ясо птиці, 2-3 рибні страви на тиждень, 1-2 яйця на добу, 2 ложки горіхів та насіння на добу.
  • Молоко, йогурт, сир, переважно із помірним вмістом жиру, або їх альтернативи: низької та помірної жирності, 2,5-3 порції на добу.
  1. Відмовтесь від куріння та алкоголю.

Тютюновий дим містить принаймні 80 різних речовин, що викликають рак. Під час вдихання диму хімічні речовини потрапляють у легені, переходять у кровотік і розносяться по всьому тілу. Чим більше людина курить, чим у молодшому віці вона починає палити і чим довше продовжує палити – тим більше підвищується ризик розвитку раку. За даними ВООЗ, 22% онкохворих людей у світі помирають від раку, який виник внаслідок куріння. В свою чергу відмова від куріння, зменшує ризик розвитку раку на 70%.

Алкоголь – це головна причина смертності та інвалідності для людей у віці 15-49 років та сьома причина для всіх вікових груп у світі. До основних причин смертності, спровокованої алкоголем, відносяться: серцево-судинні захворювання, різні види раку (молочної залози, печінки, кишківника), цироз печінки, інфекційні хвороби, аварії, травми. Безпечної дози алкоголю не існує! Незалежно від кількості, вживання алкоголю негативно впливає на організм.

  1. Не відмовляйтесь від грудного вигодовування. Це запорука здоров’я не лише дитини, а й жінки. З молоком матері немовля отримує поживні речовини та вітаміни, а також антитіла – захист від хвороб. Від грудного вигодовування отримують користь і матері, у яких знижується ризик розвитку раку молочної залози, раку яєчників та діабету.

Вчасно проходьте профілактичні огляди у свого сімейного лікаря чи терапевта. Ваш лікар вчасно виявить ризики для здоров’я, допоможе відкоригувати спосіб життя, а за потреби – направить на аналізи та дослідження, до вузькопрофільних спеціалістів. Більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Якщо ви помітили будь-які зміни у своєму здоров’ї – негайно зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта. Він спрямує вас на відповідні обстеження чи до вузького спеціаліста.

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *