17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією

Продовжуємо знайомство з артеріальною гіпертензією на нашому сайті

Як кров рухається по судинах?

Роботу серця можна умовно порівняти з роботою насосу. Під час скорочення серця  кров  потрапляє в аорту, далі – в артерії, артеріоли і капіляри, а потім через систему венул і вен повертається до серця.  Адекватне кровопостачання всіх органів тіла людини забезпечується за рахунок злагодженого функціонування серцево-судинної системи. Серед основних параметрів, що характеризують стан серцево-судинної системи важливе значення має артеріальний тиск

Що таке артеріальний тиск?

Артеріальний тиск – це сила, з якою кров тисне на стінки артерій.

Зазвичай артеріальний тиск вимірюють за допомогою приладу, що носить назву тонометр. У клінічній практиці для діагностики артеріальної гіпертензії  використовують показники артеріального тиску в плечовій артерії (див. «Як правильно вимірювати артеріальний тиск»).

Артеріальний тиск вимірюється в міліметрах ртутного стовпа (мм рт.ст.). Величина артеріального тиску позначається двома цифрами – наприклад, 120 на 80 мм рт.ст.. Вища цифра – 120 – систолічний  артеріальний тиск, нижча – 80 – діастолічний артеріальний тиск.

Систолічний артеріальний тиск відповідає тиску під час скорочення серця (систоли), діастолічний артеріальний тиск – в момент розслаблення серця (діастола).

Артеріальний тиск регулюється за допомогою складних нервових та гормональних механізмів і може значно змінюватися впродовж дня. На рівень артеріального тиску впливають різні фактори, зокрема, тонус (напруження) та еластичність стінок судин, загальний вміст крові в кровоносному руслі, функціональний стан серця, в’язкість крові,  стан нервової системи, прийом медикаментів, кави, чаю тощо.Як правило, артеріальний тиск  знижується у стані спокою та під час сну, підвищується при фізичній роботі, заняттях спортом, при хвилюванні. Стінка судин здатна витримувати значні коливання артеріального тиску. Молоді здорові люди можуть переносити фізичні або психологічні навантаження без видимих негативних наслідків для себе. З віком судинах розвиваються зміни, вони стають менш еластичними, втрачають здатність адекватно реагувати на збільшення навантаження, тому підйоми артеріального тиску можуть призвести до ушкодження судин та органів, які живлять ці судини.

Що таке артеріальна гіпертензія?

Артеріальна гіпертензія— це стійке підвищення систолічного та/або діастолічного артеріального тиску від 140/90 мм рт.ст. і вище.

Більш ніж у 90 % випадків причину  стійкого підйому артеріального тиску виявити не вдається. У такому випадку діагностують первинну артеріальну гіпертензію (в Україні, при формулюванні діагнозу, часто використовують термін гіпертонічна хвороба).

Приблизно у 10 % пацієнтів з артеріальною гіпертензією підвищення артеріального тиску виникає внаслідок інших хвороб – хронічних захворювань нирок, захворювань ендокринних органів – наднирників, щитовидної залози, вроджених вад розвитку серця та судин тощо. Таку гіпертензію називають вторинною або симптоматичною.

Чому підвищення артеріального тиску шкідливе для здоров’я?

Підвищення артеріального тиску утруднює роботу серця, воно починає працювати з більшим навантаженням. Збільшення тиску крові на стінку судин може призвести до їх ушкодження та є основною причиною  розвитку патологічних змін в серці, мозку, очах, нирках.

Клінічні дослідження довели, що підвищення артеріального тиску на кожні 20/10 мм рт.ст. збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань (ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, інсульту) вдвічі.

Ризик виникнення ускладнень та смерті при артеріальній гіпертензії залежить не тільки від рівня  артеріального тиску, але й наявності інших факторів, що носять назву «фактори ризику». Основні фактори ризику наведені в «Інформаційному листі для пацієнта з артеріальною гіпертензією» – це  тютюнопаління, порушення вуглеводного обміну та цукровий діабет, порушення обміну холестерину, надмірна маса тіла та ожиріння, низький рівень фізичної активності тощо. В українській популяції лише у 1% хворих з підвищеним артеріальним тиском не виявлено інших факторів ризику. У кожного восьмого хворого артеріальна гіпертензія поєднується з одним, у кожного четвертого – з двома, у 60 % хворих – з трьома і більше факторами ризику, серед найбільш розповсюджених – тютюнопаління, підвищення рівня загального холестерину, низький рівень фізичної активності, надмірна маса тіла та ожиріння.

Виникнення артеріальної гіпертензії обумовлюють також інші фактори:

Вік. Існує позитивна залежність між артеріальним тиском і віком – поширеність    артеріальної гіпертензії з віком зростає.

Стать. Середні рівні артеріального тиску і поширеність артеріальної гіпертензії у жінок молодого і середнього віку дещо менші, ніж у чоловіків. У більш старшому віці – після 50 років – поширеність артеріальної гіпертензії у жінок стає такою ж, як і у чоловіків.

Спадковість – один з найвпливовіших факторів  розвитку артеріальної гіпертензії. Якщо у Ваших кревних родичів – батьків, братів або сестер – захворювання виникло у відносно ранньому віці – до   65 років у рідних жіночої статі та до 55 років – чоловічої статі – Ви обов’язково маєте регулярно вимірювати артеріальний тиск та проводити заходи щодо корекції факторів ризику (див. «Інформаційний лист для пацієнта з артеріальною гіпертензією»).

 

Якщо у Вас чи Ваших близьких підвищений артеріальний тиск, не зволікайте з візитом до лікаря та ознайомтесь з іншими матеріалами нашого довідника.  Дізнайтесь більше про діагностику, лікування та профілактику артеріальної гіпертензії та заходи, направлені на підтримання оптимального рівня артеріального  тиску.

При яких захворюваннях підвищується тиск?

Як підримувати тиск в нормі: профілактика гіпертензії?

 

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *