Всесвітній день боротьби з гепатитом

Щорічно  проходить 28 липня.

Така дата обрана не випадково, адже саме в цей день народився відомий вчений і лікар Баруха Самюель Бламберг, який відкрив вірус гепатиту B, і був лауреатом Нобелівської премії.

 

Перший подібне свято було ще в 2008 році. Все завдяки ініціативі Міжнародного альянсу по боротьбі з гепатитом. Ще через три роки Всесвітній день боротьби з гепатитом став офіційним, після того, як Всесвітня організація охорони здоров’я внесла його в свій календар.
Сам гепатит – це одна з найнебезпечніших хвороб людства. Все тому, що хворіє нею майже кожен третій житель планети. У деяких країнах заражені гепатитом більше половини населення.
Головною ціллю вірусу є печінка. Гепатит там розмножується і може призвести до гострих хронічних захворювань, які у виняткових випадках призводять до цирозу, або навіть раку. Щоб не захворіти гепатитом, потрібно зробити дві речі: дотримуватися гігієни ( особливо при переливанні крові та статевих контактах), і зробити щеплення, яке може попередити зараження вірусами А і В.
Ще досить цікавим фактом про всесвітній день боротьби з гепатитом є те, що на його символі зображені три мавпи, у яких закриті вуха, рот і очі. Це вказує на головну проблему боротьби з гепатитом – його ігнорування з боку людей і влади.

За підрахунками ВООЗ, у світі живе понад 325 млн. осіб, які хворіють на хронічні гепатити. Про свій діагноз знає лише кожен десятий інфікований вірусом гепатиту В. З тих, хто хворіє на  гепатит С, — тільки кожен п’ятий. Із тих, кому відомо про хворобу, лікування отримує… лише кожен сотий!

«Не можете бути певні, що здорові, поки не здасте аналіз на маркери вірусних гепатитів. Такий аналіз треба здавати раз на рік. Але в Україні в обов’язковому порядку на інфікування гепатитами перевіряють лише донорів і вагітних. Тому у більшості хворих гепатит виявляють випадково, — розповідає головний інфекціоніст Львівщини Наталія Тімко. — Часто буває, що дерматологи безуспішно намагаються вилікувати у пацієнта висипку, ревматологи — біль у суглобах, неврологи — хронічну втому, а згодом виявляється, що так у пацієнта проявлявся хронічний гепатит. Якщо цю хворобу не лікувати, запальний процес у печінці може перерости у фіброз (патологічне розростання сполучної тканини, що призводить до витіснення здорових клітин і утворення рубців. — Авт.), фіброз — у цироз, а цироз — у гепатоцелюлярну карциному (рак печінки). Якщо бодай раз у житті робили манікюр чи педикюр, татуювання або пірсинг, відвідували стоматолога, якщо вам проводили медичні маніпуляції, пов’язані з ушкодженням шкірних покривів, ви — у групі ризику. Здайте аналіз на маркери вірусних гепатитів і якщо результат — позитивний, зверніться в інфекційний кабінет за місцем проживання. Потрібно стати на облік і почати лікування. Ще донедавна хворим доводилося продавати квартири і машини, щоб оплатити противірусну терапію. Тепер вартість ліків є дос­тупною».

До 2016 року в Україні діяла Державна цільова соціальна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів. Однак увага чиновників від МОЗу була зосереджена виключно на закупівлі ліків у кількості, яка не впливала на темпи поширення вірусних інфекцій і не забезпечувала всієї потреби. Програма недофінансовувалася… на 80%!

За оцінками ВООЗ, на гепатит С в Україні хворіє… кожен двадцятий! Це — приблизно 2 млн. осіб. На гепатит В — від 1 до 5% (від 400 тис. до 2 млн.). Але цифри можуть бути більшими. Альянс громадського здоров’я протягом п’яти років (з 2011-го по 2016 р.) тестував зразки крові 17,5 тис. українців — різного віку, статі, з різних областей. Майже 9% аналізів виявилися позитивними.

“У нормі, коли вірус потрапляє у кров, імунна система повинна бурхливо на нього відреагувати — тоді гострий вірусний гепатит важко пропустити, бо з’являється пожовтіння шкіри та склер, турбує нудота, різка слабкість. Людина проходить лікування у стаціонарі, приймає ліки, дотримується дієти і виписується здоровою. Але трапляється, що перебіг гострого гепатиту за симптомами нагадує ГРВЗ. Хворий лікує застуду, а тим часом вірус робить свою “чорну справу”, — пояснює Наталія Тімко. — Зараз є доступними революційні препарати, які дозволяють елімінувати (видалити) вірус з крові. Позитивний результат аналізу на маркери вірусних гепатитів не означає, що ви — хворі. Можливо, хворіли у минулому, але тепер здорові. Щоб у цьому переконатися, потрібно провести аналіз методом ПЛР (полімеразно-ланцюгової реакції), який дозволить виявити ДНК вірусу у крові. Якщо є — то потрібно лікуватися. Якщо немає, достатньо раз чи два на рік здавати печінкові проби і робити УЗД печінки та стежити за тим, що кладете у тарілку. Смажене, жирне, копчене — не для вас”.

Якщо інфікувалися вірусом гепатиту С, не означає, що не заразитеся гепатитом В, і навпаки. Найчастіше ко-інфекції (зараження одних клітин різними вірусами) виявляють у людей, що ведуть ризикований спосіб життя, зокрема ін’єкційних наркоманів (інфіковано гепатитами 59% з них) та секс-працівниць (11%).

Вірусний гепатит – це запалення печінки викоикане вірусами. На даний час відома велика кількість вірусів, здатних викликати гепатити, а саме: віруси гепатиту А, В, С, D, E, F, G, та віруси гепатитів TTV SEN

Вірусні гепатити — це серйозні інфекційні захворювання, що порушують роботу печінки. Усього нині в світі нараховується шість видів вірусних гепатитів: А, B, C, D, E та G. З яких в Україні найбільш розповсюдженими вважаються перші три, проте у вітчизняній медичній практиці також зареєстровані випадки інфікування іншими видами вірусу, зокрема, гепатитом G. А суттєву частку гострих вірусних гепатитів взагалі не вдається розшифрувати.

ГЕПАТИТИ А ТА Е

Гепатит А – гостре інфекційне захворювання, серед населення більш відоме під назвою “хвороба Боткіна”. За даними ВООЗ, щороку у світі реєструється 1,4 млн випадків зараження, а головною причиною цього є споживання уражених мікробами продуктів харчування та питної води і недотримання правил гігієни (немиті руки).

Передається вірус під час контакту з хворим у початковому періоді захворювання, коли періоді захворювання, коли його симптоми схожі на ГРВІ. Зараження можливе через слину, предмети спільного користування (посуд, рушники), під час плавання у забруднених водоймах, зрідка — статевим шляхом та через кров. Особливе значення у поширенні інфекції мають безжовтяничні (шкіра та очні яблука не набувають характерного жовтого відтінку) та приховані форми, що рідко розпізнаються.

Гепатит Е має схожий початок розвитку та механізм зараження, але він більш розповсюджений у країнах, де проводиться неякісне очищення води, а для споживання вона береться з відкритих водойм. Тому жертвами цього гепатиту стають переважно жителі бідних країн тропічного і субтропічного регіонів. В Україні гепатит Е практично не зустрічається. Однак, поширення туризму саме до екзотичних країн збільшує ризик його поширення й у нас.

Інкубаційний період гепатиту А складає від 2 до 4 тижнів (близько 28 днів). Протягом цього часу захворювання жодним чином не дає про себе знати. Опісля виникає чітка симптоматична картина, схожа на ознаки ГРЗ — підвищення температури до 38-39 С, інколи нудота, блювота, відсутність апетиту. За кілька днів температура нормалізується, стан покращується, однак, з’являється жовтяниця — шкіра і очні яблука набувають жовтого відтінку, що триває в середньому 1,5-2 тижні, а далі починається одужання.

Лікується гепатит А в умовах стаціонару і зазвичай не провокує виникнення серйозних ускладнень. Інколи у пацієнта розвивається запалення жовчних шляхів, реактивний панкреатит, вкрай рідко зустрічається гостра печінкова енцефалопатія (порушення функції головного мозку внаслідок важкого захворювання печінки). Після хвороби у людини формується імунітет до гепатитів А та Е.

Гепатит Е фактично дублює симптоматичну картину гепатиту А. Хвороба не несе великих ризиків для життя. Виняток становлять лише вагітні жінки — частота смертей у період вагітності складає 25% від усіх випадків. Тому лікарі рекомендують навіть на невеликому терміні вагітності не відпочивати у регіонах поширення гепатиту Е.

Захворювання та ускладнення на гепатити А та Е можна попередити шляхом вакцинації. В Україні щеплення від гепатиту А не є обов’язковим, воно рекомендується для медичиних працівників, військовослужбовців, працівників дитячих закладів, а також мандрівників, які планують їхати до країн Африки, Азії та Латинської Америки. Однак за бажання таке щеплення може зробити кожен, щоправда, за власний кошт. Крім того, необхідно попередньо проконсультуватись із лікарем та перевірити наявність антитіл до цього вірусу, адже якщо вони є, щеплення непотрібне — ці антітіла захищатимуть людину все життя.
Вакцина від гепатиту Е зараз перебуває на стадії міжнародної сертифікації, поки що її застосовують лише у Китаї, де вона і була вперше зареєстрована.

ГЕПАТИТИ  В та С 

 

Гепатит В

Вірус гепатиту В передається в результаті контакту з кров’ю або іншими рідинами інфікованої людини. Передача вірусу може також відбуватися в результаті повторного використання шприців та голок серед користувачів інєкційних наркотиків.

Більшисть людей не відчувають ніяких змін під час гострої стадії інфекції. Однак у деяких захворівших хвороба протікає гостро з симптомами, що тривають кілька тижнів та включають жовтизну шкіри і очей, чорну сечу, надмірну втому, нудоту, блювоту та біль у животі. У невелікій підгрупи людей з гострим гепатитом може розвинуться гостра печінкова недостатність, здатна привести до смерті. В деяких випадках вірус гепатиту В викликає хпрнічну інфекцію, яка згодом може розвинутися в цироз або рак печінки. Головним засобом профілактики гепатиту В є вакцинація

Вперше про існування гепатиту С широкому загалу стало відомо 1989 року.  Однак з’ясувати, що спричинило поширення вірусу, вченим не вдалося. Точної інформації щодо збудника хвороби немає і досі. Фенікс-Лан Цюань із Колумбійського університету певен, що інфікувати людину могли летючі миші. ДНК цих тварин містять генетичні послідовності, тотожні із нуклеїновими кислотами гепатовірусів, до яких належить людський вірус гепатиту С. Пітер Сіммондос, професор Единбурзького університету, вважає, що розповсюдити гепатит С могли гризуни, оскільки вони також є носіями широкого спектру гепатовірусів. Але усе це лише теорії.

Близько 70-80% людей, які є носіями гепатиту С, не мають жодних ознак захворювання, оскільки воно розвивається латентно (приховано) — саме за це гепатит С називають “лагідним убивцею”.

При гострій формі у хворого з’являється нудота, головний біль, підвищується температура (до 38-39 °C), зникає чи погіршується апетит. У деяких випадках може спостерігатися жовтяниця, потемніння сечі, біль із локалізацією в області живота чи підребер’я, біль у судинах та метеоризм.

Часто люди не звертають увагу на такі симптоми або списують їх на інші хвороби. Однак потрібно розуміти, що зумисне або незумисне ігнорування вірусу завжди закінчується невтішно. Він надзвичайно швидко руйнує клітини печінки, яка перестає регенеруватися і виконувати свої функції. Це провокує виникнення найрізноманітніших ускладнень, перше місце серед яких посідає цироз, що негативно позначається на роботі серця, нирок, жовчного міхура, шлунку, нервової та імунної системи — страждає увесь організм, що може отримувати додаткові ускладнення.

Згідно з даними ВООЗ, у 70-80% інфікованих гепатитом С хвороба переходить у хронічну стадію, прогресування якої призводить до розвитку цирозу або раку печінки. За відсутності вчасно наданої медичної допомоги щороку від гепатиту С, який трансформувався у цироз печінки або гепатоклітинну карциному, гине 399 тис. осіб у світі.

НЕСАМОСТІЙНІ ГЕПАТИТИ

Гепатит G (молодший брат гепатиту С) — інфекція, що передається через кров. Досить часто його діагностують у пацієнтів, які вже є носіями гепатиту С та В. Географія його поширення — Мексика, Бразилія, Перу, Україна, Молдова, Білорусь, Росія, Казахстан, Китай, Тибет тощо. Найчастіше він зустрічається в африканських країнах.

Вперше в Україні цей вірус був зареєстрований 2001 року. Інфікування відбувається під час незахищеного статевого контакту, через слину, продукти крові (донорська кров), нестерилізовані медичні та косметичні інструменти, від матері до дитини. Також 43% людей отримують зараження під час пересадки органів.

У групі ризику перебувають ВІЛ-позитивні особи, люди з наркотичною залежністю, пацієнти, у яких спостерігається підвищення рівня АЛТ (білку, що бере участь в обміні амінокислот) у крові, люди з татуюванням або пірсингом та мандрівники.

Однак небезпечним цей вірус є лише у поєднанні зі збудниками гепатиту В та С. Наприклад, у парі з гепатитом С він дещо пришвидшує розвиток цирозу печінки. Частота виявлення саме цього вірусу в Україні складає близько 2-3%, у світі — від 3 до 24%.

Гепатит G є небезпечним лише у поєднанні зі збудниками гепатиту В та С – з останнім він пришвидшує розвиток цирозу печінки

ГЕПАТИТ D

Не дуже розповсюджений у нас і гепатит D. Географія інфікування — басейн Амазонки, країни Африки, Північної Європи та Азії, Японія, Пакистан, деякі райони Тихого океану. В Україні рівень захворюваності складає не більше 2% від усіх хворих на хронічний гепатит В. Передається вірус через кров чи під час прийняття наркотиків ін’єкційним шляхом. Для цього вірусу існує лише одна пара — вірус гепатиту В.

Інфікування гепатитом D відбувається лише за умов одночасного зараження вірусами гепатитів В та D (коінфекція), або якщо в організмі людини уже є гепатит В (суперінфекція). Ця пара значно небезпечніша, ніж попередня. Коінфекція дуже часто переходить у хронічний гепатит В+D, що значно частіше і швидше перетворюється на цироз та рак печінки. А суперінфекція значно частіше, ніж окремий гепатит В, ускладнюється гострою печінковою недостатністю та смертю. За даними ВООЗ, близько 15 млн людей у світі страждають від цього захворювання.

ПРОФІЛАКТИКА

Щоб вберегти себе від інфікування вірусними гепатитами А та Е, необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, споживати очищену воду, ретельно мити під проточною водою овочі та фрукти. Під час закордонних подорожей не треба вживати воду з відкритих джерел загального користування. Краще надавати перевагу воді, що продається в пляшках.

 

Як захиститися від вірусу? Поради лікаря

  • Зробіть щеплення від гепатиту В. Щеплень потрібно зробити три (через місяць після першого і через півроку після другого).
  • Дітей до 14 років щеплять безкоштовно. Новонароджених вакцинують у пологових будинках, однак за цим показником Україна займає останнє місце у Європі та Центральній Азії (щеплення отримало лише 29% малюків). І цьому є два пояснення — перебої із постачанням вакцин та відмови батьків вакцинувати своїх дітей.
  • Вакцина від гепатиту В — найбільш безпечна, бо містить не сам вірус, а тільки очищений основний поверхневий антиген вірусу, який виділяють із культури клітин, у яких є ген, що кодує цей антиген. Ця вакцина — продукт генної інженерії. Не може спровокувати хвороби! На Заході від гепатиту В вакцинують навіть онкохворих.
  • На манікюр-педикюр ходіть зі своїм набором пилочок, кусачок та ножиць.
  • Татуювання і пірсинг робіть тільки у косметологічних клініках, що мають відповідну ліцензію.
  • У вас повинен бути один стоматолог, якому ви довіряєте. Не бігайте з кабінету у кабінет, з клініки у клініку — це збільшує ризики.
  • Вірусні гепатити В і С передаються статевим шляхом. Користуйтеся презервативом. Навіть якщо це ваш постійний партнер. А хочете перейти на оральну контрацепцію чи зачати дитину, здайте аналізи на маркери вірусних гепатитів. На Заході це — нормальна практика. Пора брати приклад з цивілізованих країн.
  • Будь-хто з ваших рідних може бути інфікованим — чоловік чи дружина, батьки, хтось із дітей. Тому кожен повинен мати свою зубну щітку, свої ножиці й бритву!
  • Якщо у перукарні вам пропонують підголити потилицю, подякуйте і відмовтесь. Або хоча би поцікавтеся у перукаря, як він дезінфікує інструмент. Не бійтеся справити враження зануди. Здоров’я — ось чим повинні перейматися!
Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *