29 вересня – Всесвітній день серця

«Пацієнт повинен разом з лікарем боротися з хворобою»

Гіппократ

Всесвітній день серця проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки ВООЗ з 2000 року. Це можливість ще раз звернути увагу суспільства на проблему серцево-судинних захворювань, обізнаність населення про правильний спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від наслідків цих захворювань.

Серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смерті у світі: щороку вони забирають більше 17 мільйонів людських життів. Основні фактори ризику їх розвитку – це артеріальні гіпертензії, підвищений рівень загального холестерину і глюкози в крові, надмірна вага, гіподинамія, недостатнє споживання овочів і фруктів, куріння і стреси.

У 2017 році в Чернігівському районі зареєстровано 31 397 випадків серцево-судинних хвороб, з них 13 503 – захворювання на артеріальну гіпертензію, 9 242 – на ішемічну хворобу серця, 62 випадки інфаркту міокарду, в т.ч. у працездатного населення – 16. Смертність від інфарктів по району становить 17,8%, в області – 22,8%.

Нездоровий спосіб життя, який сприяє розвитку серцево-судинних захворювань, найчастіше формується в дитячому і підлітковому віці, тому профілактику слід починати з самого дитинства. В сучасному суспільстві необхідно розвивати і культуру здоров’я, яка включає регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань та факторів ризику їх розвитку, навички боротьби зі стресом, прийоми збереження здоров’я в умовах агресивного довкілля і погіршення екологічної ситуації. За даними Всесвітньої федерації серця, у 80 % випадків передчасної смерті від інфарктів та інсультів можна було запобігти біді, якщо вести здоровий спосіб життя, відмовитись від вживання тютюну, контролювати харчування і фізичну активність.

Нагадуємо, що пройти обстеження можна у сімейних лікарів та кардіологів.

В групі ризику особи з ожирінням та малорухомим способом життя.

Рекомендується  всім пацієнтам контролювати індекс маси тіла (ІМТ) та обхват талії (ОТ).

ІМТ = вага в кг / ріст в квадраті

Підтримувати ІМТ в межах 18,5 – 24,9 кг/м2, ОТ менше 88 см (у жінок), менше 102 см (у чоловіків).

Порушення обміну холестерину та ліпідів – основний фактор виникнення та прогресування атеросклерозу, який призводить до розвитку інфаркту та інсульту.

Загальний холестерин в крові не повинен перевищувати 5,0 ммоль/л.

При призначенні лікарем статинів – препаратів, які знижують рівень холестерину, необхідно виконувати рекомендації лікаря. Прийом статинів відповідає вимогам міжнародних стандартів по лікуванню пацієнтів з цукровим діабетом, ішемічною хворобою серця  та артеріальною гіпертензією.

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *