10 травня – Всесвітній день меланоми

Що слід знати про родимки?

Згідно з європейською традицією родимка – це знак долі, що вказує на певні схильності та риси характеру. Пігментовані утворення на шкірі є у кожної людини, деякі з них даються нам при народженні, деякі виникають під час проходження нами життєвого шляху.

У грудних дітей родимок майже не буває, але вони проявляються вже в перші роки життя. Швидше за все, у новонароджених точкові пігментні плями настільки малі, що їх важко помітити. У великій кількості родимки з’являються в період статевого дозрівання – під впливом гормонів. Ледь помітні плями починають збільшуватися в розмірах, змінюється забарвлення, аж до чорного кольору. Справа в тому, що на утворення пігменту меланіну в шкірі сильно впливає меланотропний гормон гіпофіза. Нові родимки часто з’являються і у вагітних жінок, при цьому старі змінюють колір та іноді збільшуються в розмірах.

Цяткам на шкірі люди завжди надавали особливого значення. За часів інквізиції, наприклад, вони вважалися ознакою зв’язку з потойбічним світом, а їх власники піддавалися гонінням та репресіям. В епоху Відродження ситуація змінилася з точністю до навпаки, родимки стали символом чарівності і загадковості та увійшли в моду. Починаючи з XVIII століття родимки наносилися на тіло спеціальними олівцями або наклеювалися на обличчя штучні мушки з тафти чи оксамиту.

Необхідно уважно стежити за своїми родимками, оскільки вже відомо, що вони таять в собі небезпеку. Під дією зовнішніх факторів (ультрафіолетове випромінювання, механічні пошкодження) пігментна родимка може переродитися в меланому – одну з найнебезпечніших злоякісних пухлин людини.

Меланома – злоякісне новоутворення шкіри, яке відрізняється стрімким прогресуванням та протягом першого року після встановлення діагнозу може призвести до смерті. Вона розвивається з пігментних клітин – меланоцитів, які, внаслідок порушень структури ДНК, починають безконтрольно розмножуватися з раннім гематогенним та лімфогенним метастазуванням. На жаль, статистика свідчить, що злоякісні новоутворення шкіри на сьогодні є найбільш поширеним  видом онкології в Україні. І важливо, щоб людина, при виявленні у себе на тілі перших небезпечних ознак, якомога раніше звернулася за консультацією до фахівця, бо від цього залежить прогноз лікування та одужання.

Існує спеціальний алгоритм первинної самодіагностики родимок АКОРД, для своєчасного виявлення небезпечних ознак, в якому кожна літера має своє значення:
А – асиметрія (коли умовна вісь ділить родимку на дві нерівні половинки);
К – край (коли він стає нерівним, рваним, з зазубринками);
О – окрас (поява змін в кольорі, вкраплень темнішого або світлішого забарвлення);
Р – розмір (збільшення родимки в ширину або в висоту);
Д – динаміка (поява кірочок, тріщинок, кровоточивості, випадіння волосків).

Якщо при самостійному огляді ви виявили, хоча б, одну із ознак АКОРДу, потрібно негайно звернутися до досвідченого лікаря-дерматолога або дерматоонколога за консультацією.

Не слід боятися родимок, більшість із них не становлять небезпеки. Однак правил відповідального ставлення до свого здоров’я та здоров’я своїх близьких ніхто не відміняв.

З метою зниження ризику захворювання меланомою та раком шкіри, необхідно дотримуватися наступних правил:

 • самостійно оглядати родимки на початку та наприкінці літа;
 • починати засмагати слід вже ранньою весною, щоб шкіра поступово підготувалася до літнього сонця;
 • не перебувати на сонці з 11 до 16 годин дня, а засмагати – до 10 ранку або після 16 дня;
 • уникати травмування шкіри, особливо – травм родимок;
  не допускати сонячних опіків, зокрема в дитячому віці. Дітям також не рекомендується відпочинок в жарких країнах (Єгипет, Туреччина, Туніс, Іспанія, Куба, тощо);
 • для немовлят та маленьких дітей кращий захист – не перебувати на сонці. Якщо це неможливо (так як батьки навіть з маленькими дітьми часто проводять відпустку на пляжі), необхідно обмежити перебування дітей на вулиці тільки годинами найменш активного сонця – вранці та ввечері;
 • перебуваючи під сонячними променями обов’язково треба носити майки та панамки;
 • влітку носити світлий одяг з льону або бавовни, тому що ці натуральні тканини добре пропускають повітря, а білий колір відбиває сонячні промені;
 • не заклеювати родимки пластиром, це створює термічний ефект;
 • використовувати сонцезахисні засоби з факторами захисту вище 30, які захищають від впливу УФ-A і УФ-B променів і стійкі до впливу води, особливо дітям та людям зі світлою шкірою. Для захисту очей ідеально підходять якісні сонцезахисні окуляри;
 • відмовитися або обмежити відвідування солярію.

Найбільший орган людського тіла – шкіра схильна до появи будь-якого роду новоутворень. Серед них можуть бути звичні родимки, невуси, доброякісні утворення або небезпечні злоякісні пухлини. Будь-яка зміна на шкірі несе потенційну загрозу. Підозрілі родимки регулярно фотографуйте, щоб було легше помітити зміни в них.

При неможливості уберегти родимку від травм, а також при найменших змінах існуючих утворень або появі  нових – не відкладайте візит до лікаря!

 

 

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *