Медичні послуги для внутрішньо переміщених осіб без декларації

Медичні послуги для внутрішньо переміщених осіб без декларації

       У зв’язку з війною в Україні виникло поняття «внутрішньо переміщена особа».    Тисячі вимушених переселенців, віднайшовши прихисток в інших регіонах та населених пунктах, стикаються з питаннями щодо доступу до медичних послуг, не маючи декларації. Зокрема, коли необхідний медичний огляд лікаря, скерування до фахового спеціаліста чи рецепт на ліки, а з доктором, з яким була укладена декларація, на разі немає зв’язку або немає можливості отримати його консультацію. ВПО мають  право на надання необхідної медичної допомоги в державних та комунальних закладах охорони здоров’я за місцем реєстрації.

             Відповідно до статті 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров’я і медичну допомогу. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи.

Внутрішньо переміщена особа має право звернутися до закладу охорони здоров’я на власний вибір із заявою на ім’я керівника такого закладу з проханням поставити на облік за місцем фактичного проживання. Підтвердженням місця проживання внутрішньо переміщеної особи є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.  Внутрішньо переміщена особа, яка потребує спеціалізованої медичної допомоги (терапевтичної, кардіологічної, педіатричної тощо), має звернутися до територіального закладу охорони здоров’я та отримати направлення до медичного закладу відповідного профілю.

Особливості надання первинної медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам під час воєнного стану визначає наказ Міністерства охорони здоров’я від 17.03.2022 №496 «Деякі питання надання первинної медичної допомоги в умовах воєнного стану». В умовах воєнного стану продовжує діяти програма «Доступні ліки». За необхідності лікуючий лікар, у тому числі сімейний лікар, до якого звернувся за медичною допомогою пацієнт, оформлює направлення на МСЕК (форма 088/о). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» протягом дії воєнного стану та шести місяців після його припинення або скасування пацієнт має право звертатися до МСЕК для встановлення інвалідності заочно та незалежно від місця проживання чи перебування. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2022 №390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану» продовжено строк дії інвалідності, відсотків втрати працездатності та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю на весь термін дії воєнного стану на території України і 6 місяців після його припинення/скасування.

        У випадку порушення права внутрішньо переміщеної особи на отримання медичного обслуговування (відмова надати медичну допомогу тощо) особа може звернутися за номером «гарячої лінії» Міністерства охорони здоров’я (номер: 0800602019) або до Національної служби здоров’я України (номер: 1677).

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *