30 листопада 2023 Міжнародний день боротьби з розладами харчової поведінки.
30 листопада 2023 року відзначатиметься Міжнародний день боротьби з розладами харчової поведінки. Символом цього дня прийнято вважати синю стрічку. Дана ініціатива проводиться протягом багатьох останніх років і спрямована на підвищення обізнаності про важливість профілактики та раннього виявлення різних видів розладу харчової поведінки. А також покликана для того щоб уникнути стигматизації та надмірного соціального осуду, які часто супроводжують цей вид захворювань. На сьогодні цей рух охоплює понад 45 країн світу. Його мета – забезпечити медичну та психологічну підтримку людям, які страждають від булімії, анорексії, нападів переїдання. У цей день проводяться зустрічі з медиками та психологами, що мають на меті розширення глобальної обізнаності про харчові розлади як захворювання, які вражають людей різної статі, національності, віросповідання та віку. Небезпека розладів полягає у тому, що вони призводять до соматичних захворювань – від проблем з травною системою до інфаркту та інсульту.
Трохи статистики: у розвинених країнах, в конкретний момент часу, діагностується анорексія у 4% та булімія – у 2% населення. На психогенне переїдання страждає 2% жіночого населення. Анорексія – третє за поширеністю захворювання серед дівчат-підлітків. Близько 13% жінок старше 50 років страждають від РХП. Останні дослідження показують, що у багатьох випадках люди, які страждають на розлади харчової поведінки, мають й інші додаткові симптоми. Зокрема, повідомляється, що від 55% до 97% пацієнтів з діагнозом розладу харчової поведінки мають щонайменше ще один психіатричний діагноз. Найчастіше супутніми діагнозами є депресивні, тривожні та особистісні розлади. З цієї причини відновлення після лікування розладів харчової поведінки може бути ускладнене супутніми проблемами настрою, які можуть проявлятися впродовж усього процесу.
Розлади харчової поведінки (РХП) займають друге місце серед найбільш небезпечних психічних розладів. Тому якщо ви помітили, що у Вас або у близької Вам людини виникли певні труднощі у «стосунках» з їжею, потрібно придивитись до них уважніше. Основні види розладів харчової поведінки – нервова анорексія, булімія та компульсивне переїдання.
Людям, які страждають на нервову анорексію притаманне суттєве обмеження себе у споживанні їжі, що призводить до критичного зниження ваги тіла. При цьому, попри досягнення необхідної маси тіла, людина не може зупинитися і продовжує вдаватися до дій які продовжують схуднення.
Основні симптоми нервової анорексії:
- відмова підтримки ваги на рівні мінімальної норми для відповідної вікової категорії;
- сильний страх щодо збільшення маси тіла;
- порушення адекватного сприйняття власної ваги або тіла.
При булімії вага у людини може не бути критично низькою, натомість мають місце неконтрольовані напади сильного переїдання. Вони завершуються діями, які спрямовані на те, щоби позбутися спожитої їжі.
Основні ознаки булімії:
- чергування періодів переїдання з періодами голодування;
- гостре відчуття провини після епізоду переїдання;
- використання сечогінних та проносних засобів, штучне спричинення блювання та ін. після приступів переїдання.
При компульсивному переїданні людина вживає набагато більшу кількість їжі, ніж планувала, впродовж короткого часу і не залежно від того, голодна вона чи ні. На відміну від булімії такі напади переїдання не завершуються компенсаторними діями на кшталт використання сечогінних та проносних засобів. Багато людей, які страждають на компульсивне переїдання, можуть мати зайву вагу чи навіть ожиріння. Це тільки посилює відчуття провини, засмучення чи збентеження.
Слід пам’ятати, що розлади харчової поведінки в жодному разі не являються стилем життя, а є серйозною проблемою з непередбачуваними наслідками для здоров’я людини. Тому якщо ви помітили сукупність декількох ознаки РХП у себе чи у близької людини, обов’язково зверніться за професійною медичною допомогою!